Doğru Soruyu Sorun

Çoçuklarımızın yaşadıkları ve yetişkin olarak yaşamaya hazırlandıkları dünya çok hızlı bir şekilde değişiyor. Bugün hayatımızı bir parçası olan teknoloji bu değişime yön veren en önemli etken. Günlük yaşantımızın baştan uca değiştiren teknoloji, tüm dünyanın çalışma şeklinini de değiştiriyor.

Yapay zeka ve makine öğrenimi gibi teknolojiler sayesinden insanların yaptığı çoğu bilişsel olmayan rutin ve sıradan işleri makinelerin devralması bekleniyor. Dolayısıyla yarının yetişkinleri olan çoçuklarımızdan değişen dünyanın beklentileri de farklılaşıyor.  Yapılan araştırmalar; akıl yürütme ve problem çözme, yaratıcılık ve özgünlük, eleştirel düşünme ve analiz, ekip çalışması ve insiyatif alma, duygusal zeka  gibi beceri setleri gelişmiş bireyler öne çıkacağını ve pozitif olarak ayrışacağını söylüyor.

Diğer yandan dijital çağın çocukları olarak tanımlanan ve 2010 sonrası doğumlu olan “Alfa Kuşağı” olarak adlandırılan kuşak öğrenim hayatlarına başladı. Bugün en yaşlısının doğum tarihi ile ilk iPad lansmanı aynı yıla denk geliyor. Teknolojinin içine doğan bu kuşak için dünyanın fiziksel sınırları olmayacak. Bilgiye bu güne kadarki tüm kuşaklardan daha hızlı ve daha erken yaşta erişibilen alfaların öğrenme yöntemleri ve eğitim yaşamlarıda kuşkusuz farklı olacaktır.

Günümüzde okullar, gelecekteki dünyanın bu beklentilerini karşılayacak bu günün öğrencilerini yetiştirken kendilerine şu soruyu sormalı;

“Öğrencilerimizin bugün öğrenmelerine ve yarın için hazırlanmasına nasıl yardımcı olabiliriz?”

Apple 40 yılı aşkın süredir okulların bu soruya yanıtlamasını yardımcı olmak için eğitimciler ile çalışıyor. Teknolojinin itici gücünden ilham alarak, öğrencilerin hayal güçlerini ateşlemelerine, yaratıcılıklarını keşfetmelerine, yeni öğrenme deneyimlerini yaşamalarına olanak sağlayan güçlü ürün, içerik ve öğretim programları geliştiriyor.

Pozitif Teknoloji olarak bizde kendilerine bu soruyu soran okulların aksiyon almalarını sağlıyor ve bu yolculuklarında onlara rehberlik ediyoruz. Türkiye’nin ilk ve tek Apple Yetkili Eğitim Uzmanı olarak tecrübemiz ve uzmanlığımızla, Apple’ın ilham veren eğitim vizyonu ve güçlü teknolojisini bir araya getirerek okullar için özel çözümler geliştiriyoruz.

Öğretim Programları

Apple teknolojisi öğrencileri öğrenim yolculuklarının her aşamasında kişisel becerilerine, düzeylerine ve öğrenme tarzlarına uygun bir şekilde destekler.*

“Herkes Kreatif İşler Yapabilir” müfredatının çıkış noktası ise çocukların hayal güçlerini, yaratıcılıklarını ve öğrendiklerini  müzik, çizim, video ve çizim yoluyla ortaya koymalarına katkı sağlamaktır.

Kodlama, yaratıcılık, eleştirel düşünme ve problem çözme gibi becerileri geliştirmenin en etkin yolludur. Öğrencilere kendilerini ifade etmek için farklı bir yöntem sunar. Bu nedenle Apple, hesaplamalı düşünme ve kodlamayı öğreten “Herkes Kodlayabilir” müfredatını oluşturdu.

Artırılmış Gerçeklik

Artırılmış Gerçeklik dijital dünya ile gerçek dünyayı birbirine bağlar. AR sayesinde sınıfın içine Mars’ı getirebilir, bir kurbağayı kadavra olarak inceleyebilirsiniz. iPad’de Artırılmış Gerçeklik kullanan uygulamalarla öğrendikleri ile çevrelerindeki dünyayla bağlantı kurma biçimlerini değiştirebilir. iPad’de inanılmaz AR uygulamaları çalıştırmak için ek ekipman gerekmez.

iPad’de Artırılmış Gerçeklik ile yapılabilecek dersleri keşfedin (PDF)

“iPad ile öğrencilerimizin yaratıcılıklarını keşfettiklerini görüyoruz ve bu olduğunda kendi öğrenmelerinin sorumluluğunu almaya başlıyorlar”


Vinnie Lerche Freudendal
Head of Development
VUC Syd

Apple Distinguished School

Apple Distinguished School’lar, Apple’ın teknoloji ile öğrenim vizyonunu gösteren, liderlik ve eğitimde mükemmellik merkezleridir. Apple Distinguished School’ların dünyadaki en yenilikçi okullar arasında olduğuna inanıyoruz. ​Öğrencilere yaratıcılık, iş birliği ve eleştirel düşünme konularında ilham vermek için Apple ürünlerini kullanırlar.  Apple Distinguished School’lardaki liderlik ekipleri öğrencilerin heyecan duyduğu, merak duygusunun teşvik edildiği ve Apple teknolojisi sayesinde öğrenimin kişisel bir deneyime dönüştüğü ortamlar geliştirir.

Öğrenimde, öğretimde ve okul ortamında gösterdiği sürekli inovasyon nedeniyle 29 ülkedeki 400’den fazla okul, Apple tarafından onaylanarak Apple Distinguished School olmuştur. Türkiye şu anda İstanbuldan iki okul Apple Distinguished School olmaya hak kazanmıştır.

Apple Distinguished Schools hakkında daha fazla bilgi edinin

Gizlilik ve Güvenlik

Öğrenim topluluğunuzu korumak söz konusu olduğunda, Apple ürünleri gizlilik ve güvenliğe entegre bir yaklaşımla tasarlanmıştır.

Eğitime Yönelik Apple Ürünleri için Gizlilik ve Güvenlik

Erişilebilirlik

Herkesin öğrenme biçimi farklıdır. Apple ürünlerini bu farklılıkları destekleyecek biçimde ve en başından itibaren herkes için erişilebilirlik sunacak şekilde tasarlar.

Erişilebilirlik hakkında daha fazla bilgi edinin

Eğitimde iPad

Eğitimde iPad kullanan okullardaki değişimi örneklerle anlatan

Eğitimde iPad belgesini okuyun (PDF)