Screen Time

Apple – Screen Time artan cihaz kullanımı, akıllı telefon bağımlılığı ve zihinsel sağlığı etkileyen sosyal medya hakkındaki artan endişeleri ele almayı amaçlıyor. Amaç, kontrolü tekrar kazanmanıza ve telefonunuzda sürekli vakit harcamamanıza yardımcı olmaktır.

Apple Screen Time nedir?
Screen Time, iOS’un temel bir parçasıdır ve bu nedenle, geliştiriciler tarafından geliştirilen ya da geliştirilmeyen tüm uygulamalardan veya bundan yararlanmak için herhangi bir değişiklik yapmak zorunda kalmadan her uygulamada çalışabilir.

Uygulama kategorileri hakkında rapor oluşturma
Apple, App Store’daki kategorileri kullanarak uygulamaları kategorilendirmiştir, böylece çok fazla oyun oynayıp oynamadığınızı veya sosyal medyada zaman geçirip geçirmediğinizi veya bir yardımcı program kullanıcısı olup olmadığınızı kullandığını uygulamanın türüne göre görebilirsiniz.

Burada harika olan şey, verilerin App Store’dan toplanması ve bunların hepsi bir insan tarafından incelendiği için, bir oyunun bir iş kategorisinde bulunduğunu göremezsiniz. Bu nedenle Screen Time hizmeti tarafından verilen sonuçlar güvenilirdir.

Tüm bu verilerle ne yapabilirsiniz?
Fikir şu ki, telefonunuzla nasıl etkileşimde bulunduğunuzu anlayarak, uygulamayı tamamen kaldırmak gibi ciddi işlemler yaparak veya iOS’ta Uygulama Sınırlarını ayarlayarak onu nasıl kullandığınızı sınırlandırarak çok daha fazla kontrol elde edebilirsiniz. Sorun, elbette bu değişikliği yapmaya karar vermeniz gerektiğidir. Bulguları görmezden gelmeyi veya istediğiniz zaman atlamayı seçebilirsiniz.

Uygulama Sınırları nedir?
Uygulama bağımlılığı konusunda endişeleriniz varsa, kullanımınızı engellemek için günlük veya haftalık sınırlar belirleyebilirsiniz. İOS ile bir uygulamada belirli bir süre ayarlayabileceksiniz.

Bu süre sınırının dolmak üzereyken, yalnızca beş dakikanız olduğunu bildiren bir bildirim alırsınız. Zamanınız dolduğunda, onu geçersiz kılmayı ve kullanmaya devam etmeyi seçebilirsiniz, ancak dürtünün ne olduğunu fark etmenizi sağlaması gerekir, böylece bağımlılığınızı frenleyebilirsiniz.

Aslında Sürüş sırasında Rahatsız Etmeyin özelliğinin nasıl çalıştığına çok benzer bir çalışma yapısı vardır. Kolayca göz ardı edilebilir, ancak ne yaptığınızı düşünmenizi sağlar.

Kesinti süresi ile belirli zamanlarda belirli uygulamaları engelleme
İzleme ve raporlama bir şeydir, ancak belirli bir uygulamayı belirli bir zamanda kullanmasını durdurmak isteyebilirsiniz. Downtime adı verilen bir özellik devreye giriyor. Yine Ayarlar uygulamasında bulunan özellik, yalnızca seçtiğiniz uygulamaların çalışacağı bir zaman çizelgesi planlamanıza olanak tanıyor.

Bu özellik anne-babalar tarafından çocuklarının çalışma zamanına kadar yatmadan önce uygulamaları kontrol etmek için kullanılacak olsa da, çalışma saatleri veya sosyal medyada çalışma sırasında çalışma e-postanızı kullanmanıza engel olmak için kolayca çalıştığını görebiliriz .

Ayrıca, örneğin telefon veya mesajlaşma özelliklerini kullanmaya devam edebilmeniz için belirli uygulamaları beyaz listeye ekleyebileceksiniz.

Ekran Süresi, cihazınızı kaç kez elinize aldığınızı takip eder
Sadece uygulama kullanımınızı izlemekle kalmaz, aynı zamanda bir cihazla etkileşimde bulunmak için ne kadar zaman harcadığınızla da ilgilidir. Apple, bir dizi sinyal kullanarak, telefonunuzu belirli bir saatte kaç kez aldığınızı da ölçer. Kayıt olması için bir baseline süresi vardır, ancak kaç kez aldığınızın bu sayede tespit eder.

Screen Time’ı kullandığımız zamanlarda, telefonu kaç kez aldığımız istatistiği ilk seferde sizi korkutacaktır ve bu sayı en azından ilk birkaç gün boyunca sizi şok edecektir.

Ekran Süresi iCloud aracılığıyla tüm cihazlarınızda çalışır
Ekran Süresi özelliği, yalnızca tek bir cihazla sınırlanmak yerine, iCloud hesabınızdaki tüm cihazlara yayılacaktır. Uygulamaları birden fazla cihazda nasıl kullandığınızı görmekle kalmayacak, aynı zamanda bir cihazda zamanınız bittiğinde iPad’inizi iPhone’unuz üzerinden kullanarak hile yapamayacaksınız.

Ekran Süresi, ebeveynlerin çocuklarını kontrol etmelerini sağlar
Telefonu kendi kullanımınızı kontrol etmek için Ekran Saati’ni kullanmak isteseniz de, kullanılacağı temel alanlardan biri ebeveynlerin çocuklarının kullandıkları uygulamaları izlemesi ve kontrol etmesidir.

Ebeveynler, çocuklarının nerede vakit geçirdiğini anlamak ve çocuklarına Uygulama Sınırlarını yönetip ayarlamak için çocuklarının Etkinlik Raporuna doğrudan kendi iOS cihazlarından erişebilir.

Ekran Süresi, ebeveynlerin çocuk cihazları için Uygulama Sınırları belirlemesine olanak tanır
Çocuğunuzun yatmadan önce iOS cihazlarını ne zaman kullanabileceğini ve bildirimlerle bombardımana uğramaması için Kapalı Kalma Süresini kullanabileceğini sınırlamak için bir zaman aralığı planlayabilirsiniz.

Ekran Saati ayarlarının tümü ebeveynin cihazı aracılığıyla uzaktan yönetilir, böylece çocuklarınız özellikleri atlayamaz veya kapatamaz.

Uyku modu – rahatsız etme
Ayrıca, sadece ekranı kısmakla kalmayacak, aynı zamanda sabah sorulana kadar kilit ekranındaki tüm bildirimleri gizleyecek bir Rahatsız Etme uyku modu da vardır.

Denetim Merkezi’nde, belirli bir zamana veya konuma göre otomatik olarak sonlandırılacak şekilde ayarlanabilen bir seçenek de vardır.

Rahatsız olmanızı önlemek için bildirim kontrolleri
Siri, konumunuz gibi şeyler de dahil olmak üzere bir dizi faktöre dayanarak bildirimler için akıllıca önerilerde bulunabilir. Örneğin, sinemada olduğunuzu düşünüyorsa telefonunuzu Rahatsız Etmeyin moduna geçirmenizi öneririz.

Ayrıca Kilit Ekranındaki bildirimleri gruplandıracak, böylece sabah veya uzun bir uçuştan sonra ilk şeyi anında boğulmayacaksınız. Daha da fazla kontrol isteyenler için Kilit Ekranını tamamen atlayarak bildirimlerin doğrudan Bildirim Merkezi’ne gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

Daha ayrıntılı bilgi almak için aşağıdaki formu doldurun, sizi arayalım.