Parental Controls

Kısıtlamalar olarak da bilinen Ebeveyn Denetimleri, çocuklarınızın iPhone, iPod touch veya iPad’de nelere erişebileceğini ve neye erişemeyeceğini ayarlamanıza olanak tanır. Ebeveyn Denetimleri ile Safari, Kamera, FaceTime, Siri, AirDrop, CarPlay, iTunes, iBooks, Podcast’ler veya App Store’ları (uygulama içi satın almalar dahil) ve yaş derecesine göre içeriği ve hesaplarda ve diğer uygulama ayarlarında değişiklik yapabilir. Başka bir deyişle, çocuğunuzun yaşına, hassasiyetine ve kendi en iyi yargınıza dayanarak, kendileri için uygun bulmadığınız her şeye ve her şeye erişimini engellemenin bir yoludur.

iPhone veya iPad için kısıtlamalarla ebeveyn denetimleri nasıl ayarlanır?
Ebeveyn Denetimi kısıtlamalarını kullanmak için, bunları Ayarlar’da etkinleştirmeniz gerekir. Başkalarının, özellikle de çok akıllı çocukların, her şeyi tekrar açmasını önlemek için bir şifre kodu oluşturmayı içerir. Bununla birlikte, çocuğunuzun yaşına ve mizacına ve kendi kişisel tercihlerinize göre her şeyi ayarladıktan sonra, uygunsuz bir şey görecek veya duyacak, herhangi bir şeyi değiştirecek kadar endişelenmeden bir iOS cihazını kullanmalarına izin verebilirsiniz. Uygulama içi satın alımlar da dahil olmak üzere değişmemeli veya satın almamaları gereken herhangi bir şey satın alamazlar.

İPhone ve iPad için ebeveyn denetimleriyle Safari, Kamera, FaceTime, Siri ve daha fazlasını kısıtlama
Ebeveyn Kontrolü kısıtlamaları ile, gözetiminiz olmadan çocuklarınızın erişmesini istemediğiniz özellikleri kapatabilirsiniz. Bu, Safari, Kamera, FaceTime, Siri, AirDrop, CarPlay ve daha fazlasına erişimi devre dışı bırakmayı içerir. Bu kısıtlamalar uygulandığında, çocuklarınızın web sayfalarını görmesi, fotoğraf çekmesi, video görüşmeleri yapması, sesli komutlar gerçekleştirmesi, bilgi göndermesi veya gerçekten istemedikleri aracı kontrol etmesi konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak.

İçeriği yaş derecelendirmelerine göre kısıtlama, web sitelerini engelleme ve iPhone veya iPad kısıtlamalarıyla uygunsuz içerikleri gizleme

iTunes gibi tüm mağazaları veya Safari gibi uygulamaları engellemek istemiyorsanız içeriği yaş derecesine göre yine de engelleyebilirsiniz. Bu, iTunes Store müziğini veya podcast’leri uygunsuz dile, PG veya NC-17 gibi belirli bir derecelendirmenin üzerindeki filmlere ve PG veya MA’nın üzerindeki TV şovlarına, 9+ ila 17+ gibi belirli yaşların üzerindeki App Store uygulamalarına, Siri’ye engelleme yeteneğini içerir uygunsuz dile ve web erişimine ve yetişkinlere uygun içeriğe veya belirli URL’lere dayalı olarak Safari’ye dayanır.

iPhone veya iPad için ebeveyn denetimleriyle gizlilik ayarları nasıl sınırlandırılır?

iPhone, iPod touch ve iPad, hangi uygulamaların özel bilgilerinize erişebileceğini kontrol etmenizi sağlar. Bununla birlikte, Ebeveyn Denetimi kısıtlamaları başka bir seviyeye taşır; yalnızca uygulamaların konumunuza, kişilerinize, takvimlerinize, hatırlatıcılarınıza, fotoğraflarınıza, Bluetooth paylaşımınıza, mikrofonunuza, Twitter ve Facebook hesaplarınıza ve reklam ayarlarınıza erişmesini engellemekle kalmaz, aynı zamanda çocuğunuzun bu gizlilik ayarlarını yanlışlıkla veya bilerek değiştirmesini de engeller. Bu sadece verilerinizi güvende tutmakla kalmaz, aynı zamanda çocuklarınızı da daha güvenli tutar.

İPhone ve iPad’de hesap değişiklikleri, ses kontrolü ve veri kullanımını kısıtlama

Ebeveyn kontrolü kısıtlamaları ile e-posta, kişiler ve takvim hesaplarında değişiklik yapılmasını önleyebilirsiniz. Küçük çocuğunuzun yanlışlıkla hesaplarınızı silmesinden veya çocukların hakkında hiçbir şey bilmediğiniz yeni bir hesap eklemeye çalıştığından ya da istenmeyen maliyetlerin çıkmasına engel olabilir hızlı ve kolay bir şekilde kilitleyebilirsiniz.

Game Center’ı iPhone veya iPad için ebeveyn denetimleriyle kısıtlama

Ebeveyn Kontrolü kısıtlamaları, çocuğunuzun çok oyunculu oyunlara katılmasını veya Apple’ın sosyal oyun ağı Game Center’da arkadaş eklemenizi engellemenizi sağlar. Herhangi bir sosyal ağ gibi, Oyun Merkezi de bazı dostça işbirliği veya rekabet eklemek için harika bir yol olabilir. Ancak, çocuklarınızın Game Center’da karşılaştığı herkes dost olmayacaktır. Zorbalar veya ön güdüleri olan insanlar olabilir. Bu nedenle Apple, çocuklarınızın yalnızca tanıdığınız ve onayladığınız kişilerle oynadığından emin olmayı kolaylaştırır.

Daha ayrıntılı bilgi almak için aşağıdaki formu doldurun, sizi arayalım.