EDIUS ile Uyumlu Donanımlar

Bir video kurgu projesinde, çevresel şartların en ideal durumda olduğunu varsayarsak yaratıcılık için en önemli öğe profesyonel kurgu yazılımıdır. Kurgu editörü, yazılım ne kadar profesyonelse ve ne kadar zengin özelliklere sahipse, onu kullanabildiği ölçüde mükemmel işler çıkarabilir. Ancak yaratıcılığa sekte vuran en önemli unsurlardan biri de yetersiz donanımlardır. Örneğin yavaş veya durmadan kilitlenen bir bilgisayarda çalışmak kullanıcının tüm yaratıcılığını öldürür ve ayrıca iş akışını inanılmaz yavaşlatır. Stüdyoda ya da hareket halindeyken kaliteden ödün vermeksizin, gerçek zamanlı olarak önizleme, izleme ve kurgu yapmanıza olanak tanıyan kapsamlı bir çözümünüzün olması gerekir. Dünyanın en hızlı video kurgu yazılım platformu EDIUS ve üstün özellikleriyle güvenilir nonlinear(doğrusal olmayan) video kurgu donanımı STORM serisini beraber kullandığınızda ihtiyacınız olan her şeye sahip olursunuz. Ve böylece yaratıcı sürecinize daha iyi odaklanabilirsiniz.

İşte bu yüzden kurguda kullanılan capture kartları da bu anlamda çok önem kazanmaktadır.

Grass Valley, Blackmagic ve AJA markalarının EDIUS’la kurguda kullanılan birçok kartı bulunmaktadır. Bu kartlar, analogtan 4K’ya kadar geniş bir çerçevede sinyal desteği sunmaktadır.

STORM PRO (Edius 9 ve X)

Kurgu editörleri yayın kalitesinde programlar hazırlarken video ve sesleri değerlendirmek için mümkün olan en iyi kalitede bir çıkış kartı isterler. STORM Pro bunun için gerekli tüm donanıma sahip bir karttır. Storm Pro, EDIUS projelerinizin timeline üzerinde senkronize çalışması, tam çözünürlüklü önizleme ile birlikte Edius için mükemmel PCI Express tabanlı çözüm sağlayan bir karttır.

Temel özellikler:
 
– 1 adet tam çözünürlüklü gerçek zamanlı izleme sağlayan gömülü 2/8 kanal ses çıkışı veren HDMI çıkış.
– 1 adet tam çözünürlüklü gerçek zamanlı izleme sağlayan gömülü 8 kanal ses çıkışı veren HD-SDI çıkış.
– 1 adet 8 kanal gömülü sesli HD-SDI giriş.
– 1 adet stereo monitör ses girişi.(1/4″ TRS)

EDIUS v7.42 veya sonrası versiyonlarla çalışır.
Windows 7/8/8.1/10 (64-bit) uyumludur.

STORM 3G (Edius 9 ve X)

SDI ve HDMI bazlı kurgu ve ön izleme yapan profesyoneller için dizayn edilmiş PCI Express tabanlı bir karttır. Storm 3G, EDIUS yazılımıyla beraber çalışmaktadır. Gömülü 3G-SDI ses özelliği yüksek kalitede ses önizlemesi sunar. Ayrıca referans girişi, blackburst ve tri-level senkronizasyonunu destekler. Storm 3G, çoklu format kurguda üstün kalitede sonuçlar sunar.

Temel özellikler:
 
• 3G-SDI giriş ve embedded ses ve timecode ile çıkış
• Tüm çözünürlükler için HDMI çıkışı, Edius yazılımında gerçek zamanlı ön izleme.
• Yüksek kaliteli ses izleme için embedded HDMI ve SDI ses çıkışı
• Video ve ses çıkışında mükemmel senkron.
• Referans girişi sync bi-level veya tri-level seviyeyi destekler.
• RS-422 ana veya ikincil makine kontrol desteği
• Windows 7/8/8.1/10 64bit işletim sistemleriyle uyumludur.
– 1 adet tam çözünürlüklü gerçek zamanlı izleme sağlayan gömülü 8 kanal ses çıkışı veren HD-SDI çıkış.
– 1 adet 8 kanal gömülü sesli HD-SDI giriş.
– 1 adet stereo monitör ses girişi.(1/4″ TRS)

 

STORM 3G Elite (Edius 9)

Masaüstü bilgisayar bağlantısı için PCIe 4X I/F kart (4X modu: 1080p50/60’a kadar) ve dizüstü bilgisayar bağlantısı için ise Express 34 karta (1X modu: 1080i ye kadar) sahip bir breakout box’dan oluşur. Storm 3G Elite günümüzün en kapsamlı, en eksiksiz sinyal arayüzüne sahip bir üründür. Video arayüzünde bulunan dual 3G SDI ile, 3G SDI sinyal veya SD ve HD sinyal çıkışlarından herhangi biri kullanılabilir. Diğer arayüzler ile 1080p kapasitesinde HDMI I/O, kompozit ( sadece SD), ve komponent ( 1080i ye kadar) analog video I/O içerir.

STORM MOBILE (Edius 9)

Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda EDIUS kullanırken analog ve HDMI giriş/çıkış yapabileceğiniz harici bir video capture ve ön izleme kartıdır. Storm Mobile iki konfigürasyon şeklinde sunulur. Birincisi harici ünite ve masaüstü PC’ler için düşük profil bir PCI Express (1X) kart veya dizüstü PC’ler için Express34 kart, ikincisi ise dahili 5 inch sürücü yuvasına takılan bir ünite ve düşük profil bir PCI Express (1X) kart.

STORM serisi karşılaştırma tabloları

ÜÇÜNCÜ PARTİ DONANIMLAR

EDIUS, desteklediği diğer markaların donanımlarıyla da harika bir şekilde çalışır. EDIUS 9 ve X, Blackmagic Design ve AJA Video Systems‘in bazı giriş-çıkış kartlarına destek verir.

Blackmagic Design:

  • Intensity Pro 4K, DeckLink SDI 4K, DeckLink Studio 4K, DeckLink 4K Extreme, DeckLink 4K Extreme 12G, DeckLink Mini Monitor 4K, UltraStudio 4K Mini, DeckLink 8K Pro

    Not: Bu kartlarla sadece önizleme yapılabilir, capture yapılamaz.(Edius 9’da 4K 50p/60p önizleme desteği yoktur, Edius X Pro’da 4K 30p’ye kadar, Edius X Workgroup’ta 4K 60p’ye kadar önizleme desteği vardır.)

AJA Video Systems:

  • KONA 5, Io 4K Plus, KONA 4, KONA 3G, KONA LHi, KONA Io 4K, KONA 1

    Not: KONA 1 ve KONA 5 modelleri video capture destekler.(Edius X Pro’da 4K 30p’ye kadar, Edius X Workgroup’ta 4K 60p’ye  kadar)…
    Diğer kartlarla sadece önizleme yapılabilir.(Edius 9’da 4K 50p/60p önizleme desteği yoktur, Edius X Pro’da 4K 30p’ye kadar, Edius X Workgroup’ta 4K 60p’ye kadar önizleme desteği vardır.)

Not: Grass Valley haricindeki kartlarla RS-422 kontrol desteklenmez.